

Luodon Siirtolapuutarha
Luoto koloniträdgård är stadens pärla och en ljuvlig sommarplats! Trädgården som ligger på Hevosluoto i Björneborg är belägen bara 3 km från salutorget. Under sommaren finns det fyra broar som leder över Kokemäki å till ön, av dessa är tre enbart för lätt trafik.
Luoto Koloniträdgård är grundad 1946. På området finns 95 lotter och på så gott som varje lott finns en liten stuga. Det prydliga och enhetliga intrycket skapas av gemensamma linjedragningar och trädgårdselement, men alla lotter är unika och alla kan fritt välja ifall de vill satsa på perenner, sommarblommor eller köksträdgårdsodling – eller välja dem alla!
På vägarna som har namn efter blommor kan man fritt ströva omkring och drömma eller bara njuta av atmosfären.
Under temadagen kan man även stiga in i de trädgårdar som märkts ut med Öppna Trädgårdar –vimpeln.
Välkommen!
Nedan en förteckning över enskilda trädgårdar som hör till denna gruppträdgård. Ikonen visar ifall ifrågavarande trädgård deltar i temadagen
Kontaktuppgifter
Tilläggsinformation
Öppenhållningstider
Tilläggsinformation
Fritt tillträde till området, men husdjur ska vara kopplade.
- Öppethållningstider
12:00 - 17:00
Tilläggsservice
- Tillgänglig för rörelsehindrade
- Hundar tillåtna
- Kaffeservering
- Plantförsäljning
- Självplock
- Inkvartering
Servicespråk
- Finska
- Svenska
- Engelska