

Öppna trädgårdar i Lovisa
Delad glädje är dubbel glädje – på denna urgamla visdom grundar sig också Lovisa Trädgårdsförenings medlemmars och andra Lovisabors vilja att öppna portarna till sina trädgårdar år efter år.
Läs mera www.loviisanpuutarhayhdistys.com
Lovisa trädgårdarna öppnas för besökare det här året 18.-19.6 och 7.8 kl 12-17. I år är hela 20 trädgårdar med i evenemanget!
Till vår glädje kan vi berätta att vi i år har med exceptionellt många nya praktfulla trädgårdar ytterom centrum, i Sarvsalö, Pernå, Skinnarby och Strömfors. De här landsortsträdgårdarna grupperas för säkerhets skull under en egen rubrik för att man ska hitta dem lättare. På grund av avstånden är två av evenemangets dagar planerade till ett veckoslut (18-19.6), så att alla hugade, även långväga gäster, hinner till många trädgårdar.
Ni är hjärtligt välkomna till Lovisa
Läs mera www.loviisanpuutarhayhdistys.com
Kontaktuppgifter
Öppenhållningstider
Tilläggsinformation
18.-19.6 och 7.8
- Enligt överenskommelse
- Öppethållningstider
- Deltar i temadagen 2022
- Temadag arrangeras 7.8.2022. Under temadagen är trädgårdarna öppna kl. 12-17
12:00 - 17:00
Tilläggsservice
- Tillgänglig för rörelsehindrade
- Hundar tillåtna
- Kaffeservering
- Plantförsäljning
- Självplock
- Inkvartering
Servicespråk
- Finska
- Svenska
- Engelska